Udruga "Pomoć neizlječivima"
"Croatian Association to Help the Terminally Ill"
Udruga "Pomoć neizlječivima" od 2015. godine partner je u projektu "Volonteri u palijativnoj skrbi" koji sufinancira EU iz europskih socijalnih fondova!
Za provođenje projekta “Volonteri u palijativnoj skrbi” Europska unija će osigurati 749.772 kn bespovratnih sredstava iz Europskog socijalnog fonda, a u sklopu operativnog programa Razvoj ljudskih potencijala 2007-2013.
Partneri na ovom projektu su: Franjevački svjetovni red, Mjesno bratstvo Kaptol, Zagreb posebno njegov Mobilni tim volontera u palijativnoj skrbi kao nositelj projekta; te udruga “Naš život” i Grad Petrinja u Sisačko-moslavačkoj županiji i udruga “Pomoć neizlječivima” u Međimurskoj županiji kao partneri.
Projekt će se provoditi kroz cijelu 2015. godinu, a cilj projekta je unaprijediti sustav palijativne skrbi na području naših triju županija uključivanjem volontera i jačanjem organizacija civilnog društva. Naime, kao i u cijeloj Hrvatskoj tako i na području naših triju županija sustav pružanja palijativne skrbi nije dovoljno razvijen i ne odgovara potrebama. Ovaj se sustav u cijeloj našoj zemlji tek gradi. Palijativna skrb je jedno od područja koje zahtijeva multidisciplinarni pristup, te zajednički rad zdravstvenih i nezdravstvenih struka u cilju postizanja cjelovite skrbi za bolesnika suočenog sa neizlječivom bolešću kao i za njegovu obitelj. U toj cjelovitoj skrbi uloga volontera je značajna. Volonteri mogu pružiti konkretnu pomoć bolesniku i njegovoj obitelji u svakodnevnim potrebama, doprinijeti smanjenju izolacije i poboljšanju socijalnih odnosa, doprinijeti ublažavnju boli i patnje. Vrlo značajna je uloga volontera u senzibiliziranju stručne i opće javnosti o potrebi sustavne palijativne skrbi, te u promicanju palijativne skrbi.
Međutim, volonteri ne mogu biti prepušteni sami sebi. Vrlo je važna koordinacija volontera i njihova kontinuirana edukacija koja će se kroz projekt ostvariti zapošljavanjem i osposobljavanjem dva nova koordinatora volontera, jedan u udruzi Naš život i jedan u udruzi Pomoć neizlječivima.Franjevački svjetovni red već ima zaposlenog koordinatora koji će ujedno biti financiran iz ovog projekta te pružiti novozaposlenim koordinatorima. Za administrativne poslove vezano uz projekt na pola radnog vremena zaposlit će se i jedan administrator.
Osim jačanja ljudskih resursa unutar udruga provodit će se i aktivnosti povezivanja s ostalim dionicima pružanja palijativne skrbi, prvenstveno zdravstvenim i socijalnim ustanovama, jer volonteri ne predstavljaju zamjenu za potrebne profesionalce već doprinose podizanju kvalitete sustava skrbi. Svoj puni doprinos volonteri mogu dati jedino kao dio izgrađenog sustava. Projektom će se provoditi i aktivnosti informiranja i senzibiliziranja javnosti za pitanja palijativne skrbi.
Ovakvim osnaživanjem kapaciteta i povezivanjem naših partnerskh organizacija iz više različitih regija, međusobnom razmjenom znanja i iskustava doprinijet će se jačanju uloge organizacija civilnog društva u sustavu palijativne skrbi u RH. Iako se teži standardizaciji sustava, svaka županija gradit će sustav prilagođen specifičnim uvjetima na svom području. I ova suradnja naših četiriju organizacija iz tri različite županije mogla bi doprinijeti stvaranju inovativnih rješenja koja bi se mogla primijeniti i na nekim drugim područjima.
Udruga „Pomoć neizlječivima“ specifična je jer od 2010. djeluje na području Međimurja; 3 grada i 131 selo i jer je od 50 članova velik broj zdravstvenih radnika. Oni povezuju službe i profesionalce te doprinose dostupnijoj, bržoj i cjelovitijoj skrbi za bolesnike. Profesionalci također sudjeluju u edukaciji profesionalaca i volontera.. Drugi volonteri Udruge angažirani su na zagovaranju i informiranju javnosti o palijativnoj skrbi, nabavci sredstava za posudionicu pomagala te vođenju Udruge i posudionice pomagala Udruge. Nadalje volonteri prepoznanju palijativne bolesnike u svojoj lokalnoj zajednici, posjećuju ih te kontaktiraju profesionalce te im ukazuju na potrebe bolesnika i obitelji. Ovim projektom postići će se kontinuitet skrbi i rada volontera, jačanje Udruge i doprinos razvoju palijativne skrbi u Međimurju.
Udruga „Naš život“ ima bogato iskustvo u organiziranju volontera i provođenju aktivnosti alternativne izvaninstitucionalne skrbi posebno za starije i nemoćne osobe. Udruga do sada nije djelovala na području palijativne skrbi te sam projekt utječe na širenje djelovanja u područje palijativne skrbi.
Mobilni tim volontera u palijativnoj skrbi Franjevačkog svjetovnog reda pet godina okuplja i educira volontere koji na području Grada Zagreba posjećuju i pomažu palijativnim bolesnicima i njihovim obiteljima. Volontere koordinira zaposlena diplomirana socijalna radnica. Ovaj projekt će učvrstiti već postojeće aktivnosti FSR-a, a oni će svoje znanje koordinacije moći prenijeti udrugama partnerima.